سرخط خبرها
خانه / دانش و فن آوری / نگاهی به برنامه کامپیوتری شطرنج آلن تورینگ که پیش قراول هوش مصنوعی شد – دیجیاتو – دانلود رایگان نرم افزار

نگاهی به برنامه کامپیوتری شطرنج آلن تورینگ که پیش قراول هوش مصنوعی شد – دیجیاتو – دانلود رایگان نرم افزار

شطرنج را می توان یکی از قدیمی ترین بازی های استراتژیکی و تحلیلی دنیا دانست

فکر کنم این الگوریتم به نظرتان ابتدایی می آید اما من آن را با یک خودروی اولیه مقایسه می کنم. شاید در نظرتان این الگوریتم خنده دار باشد اما به اعتقادم دستاوردی فوق العاده است.

تقریبا ۶۰ سال پیش بود قیمت تور ایتالیا که بازیکنی تازه قدم به رقابت های شطرنج گذاشت؛ بازیکنی که برای پیروزی نه از نبوغ انسانی که از کدهایی استفاده می نمود که دانشمند شهیر علم کامپیوتر یعنی آلن تورینگ با دستان خود روی کاغذ آورده بود.

البته دیپ بلو اولین کامپیوتری نبود که برای بازی شطرنج برنامه ریزی شده بود و این عنوان از آن الگوریتم دیگری به نام Turbochamp می شود که توسط ریاضیدان، متخصص تحلیل رمز و دانشمند انگلیسی علوم رایانه تور کیش لحظه آخری آلن تورینگ در دهه ۱۹۴۰ میلادی نوشته شد.

او به خاطر مسمومیت سیانید در سال ۱۹۵۴ و سن ۴۲ سالگی درگذشت

مورخان از وی تحت عنوان «پدر علوم رایانه» یاد می کنند و اولین بار زمانی اسمش بر سر زبان ها افتاد که یک دستگاه مکانیکی به نام Bombe–a را که توسط سازمان جاسوسی بریتانیا استفاده می شد تکمیل کرد تا پیام های رمزگذاری شده ارسالی توسط ماشین انیگما آلمان در جنگ جهانی تور لحظه آخری قشم دوم را رمزگشایی کند. در ادامه از دستاوردهای تورینگ با عنوان نقطه عطفی در جنگ یاد گردید.

شطرنج را می توان یکی از قدیمی ترین بازی های استراتژیکی و تحلیلی دنیا دانست. این بازی آنقدر ظرافت دارد که برخی کل زندگی شان را صرف رسیدن به درجه استادی در آن می کنند.

او برای این منظور Alick Glennie دوست و همکارش را به چالش کشید و از قبل اعلام نمود با استفاده از نسخه پرینت شده و کاغذی کد خود مقابل تور ارزان روسیه وی قرار می گیرد. وقتی نوبت به حرکت تورینگ می رسید او با الگوریتم خود مشورت می کرد و از «منطق» آن برای تصمیم گیری در مورد مهره هایی که باید حرکت داده شوند استفاده می نمود. از آنجایی که باید مانند برنامه طراحی شده اش هر حرکت را تحلیل می کرد هربار سی دقیقه زمان را صرف بررسی آن می کرد.

بعد از نوشته شدن کد مربوطه، تورینگ تصمیم گرفت آن را روی یک کامپیوتر امتحان کند و پس از چندین تلاش ناموفق قیمت بلیط هوایی در پیاده سازی الگوریتم مذکور با استفاده از اولین کامپیوتر تجاری همه منظوره دنیا به نام Mark I که در سال ۱۹۵۱ عرضه گردید تورینگ تصمیم گرفت توانمندی های الگوریتم خود را بدون کمک کامپیوتر به نمایش بگذارد.

در سال ۱۹۴۸ میلادی تورینگ کار روی الگوریتم خود را آغاز کرد و این در حالیست که در آن دوران کامپیوترها هنوز هم قابلیت انجام محاسبه های پیچیده را نداشتند. با این همه تورینگ با جدیت کارهایش تور اردبیل زمینی را دنیا می کرد و در سال ۱۹۵۰ میلادی توانست کارش را به اتمام برساند.

تورینگ همچنان به فعالیت های خود در زمینه علوم رایانه ادامه داد و حتی با اشکال اولیه و ابتدایی هوش مصنوعی نیز کار کرد. تلاش های وی در زمینه هوش مصنوعی عاقبت به طراحی الگوریتم بازی شطرنج منتهی شد و اینگونه بود که او توانست قابلیت های یک مغز مصنوعی را در این بازی مورد آزمایش قرار دهد (در اینجا باید اشاره کنیم که عبارت تور اردبیل ارزان هوش مصنوعی تا سال ۱۹۵۶، دو سال بعد از مرگ تورینگ، هنوز هم ابداع نشده بود).

دستگاه انیگما متعلق به تورینگ چندی پیش در یکی از حراجی های نیویورک فروخته شد

تورینگ نام Turbochamp را روی الگوریتم خود گذاشته بود و در آن رقابت ثابت کرد که توانایی تور ارزان پاتایا لازم برای بازی کردن مقابل انسان را دارد (البته نه پیروزی مقابل انسان). در ادامه بازی Glennie تنها با ۲۹ حرکت توانست تورینگ را شکست دهد.

در ژوئن سال ۲۰۱۲ دانشگاه منچستر به مناسبت صد سالگی تورینگ برنامه ای را برای رقابت Turbochamp و گری کاسباروف ترتیب داد.

در حال حاضر دیپ بلو (محصول آی بی ام) شناخته شده ترین کامپیوتر دنیاست که شطرنج بازی می کند و در سلسله بازی های سال ۱۹۹۶ میلادی مقابل تور کیش گری کاسباروف استادبزرگ این رشته قرار گرفت.

البته که برنامه طراحی شده تورینگ در سال ۱۹۵۰ ابدا قابل مقایسه با استادبزرگ شطرنج دنیا یعنی گری کاسباروف [که در سال ۱۹۶۶ دیپ بلو را شکست داده و در سال ۱۹۹۷ به یکی دیگر از ابررایانه های آی بی ام بازی را واگذار نمود] نبود. مردی که به باور بسیاری بزرگ ترین بازیکن شطرنج دنیا بود تنها در ۱۶ حرکت  Turbochamp را به زانو در آورد، با این همه، پس از اتمام قیمت تور ارمنستان بازی با گفتن این جمله تورینگ را تکریم نمود:

الگوریتم طراحی شده توسط او بسیار خام بود و منطق آن براساس برخی از پیش پا افتاده ترین اصول شطرنج طراحی شده بود. آن الگوریتم همچنین در ابتدای امر تنها می توانست دو حرکت را برای شروع بازی در نظر بگیرد. برای آنکه درک بهتری از ضعف این سیستم داشته باشید گری کاسباروف که یکی از شناخته شده ترین بازیکن های این رشته است پیشتر گفته بود که خودش تور بانکوک قبل از بازی سه تا پنج حرکت را در نظر می گیرد اما می تواند به دوازده تا ۱۴ حرکت نیز بسته به شرایط فکر کند.

تورینگ بدون اینکه کامپیوتری داشته باشد برایشان الگوریتم نوشته. بسیاری از دانشمندان جوان شاید این را باور نداشته باشند اما کار وی دستاوردی بزرگ و قابل توجه بود.

عمر تورینگ کوتاه بود و نتوانست اجرای برنامه اش از طریق کامپیوتر را ببیند. او به خاطر مسمومیت سیانید قیمت تور بالی در سال ۱۹۵۴ و سن ۴۲ سالگی درگذشت.

درباره ی back118

همچنین ببینید

موبایل پرچمدار Note 10 آنر به زودی رونمایی خواهد شد – دیجیاتو + ۱۸ بازیکن به اردوی تیم ملی والیبال دعوت شدند – دانلود رایگان نرم افزار

بر اساس پوستری رسمی که در فضای مجازی منتشر شده، برند آنر به عنوان موبایل …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *